Patraukliausia Lietuvos turizmo traukos vietovė
 
lt en
 
BENDROJI INFORMACIJA
Kas yra EDEN?
Kaip dalyvauti
EDEN temos ir vietovės
EDEN tinklas
EDEN atstovai
Geros praktikos rinkinys
EDEN filmai
Naudingos nuorodos
Pritaikyta neįgaliesiems
EDEN LIETUVOJE
Projekto aprašymas
2017 m.
2015 m.
2013 m.
2011 m.
2010 m.
2009 m.
2008 m.
Susisiekite
 

Pajūris - pritaikytas visiems

Pajūrio regioninis parkas iš visų kitų parkų Lietuvoje išsiskiria tuo, kad čia daug vertybių aptinkama tik pajūryje: Olandų kepurės skardis, Plazės ežeras, Karklės žvejų kaimas, baltosios ir pilkosios kopos, išlikę II pasaulinio karo gynybiniai įtvirtinimai, paukščių žiemovietė ir kt. Tai paskutinis pajūrio ruožas žemyniniame pajūryje, kur gamta mažai sužalota žmogaus veiklos, kur peri gervės ir jūriniai ereliai, klesti retoji pajūrio augmenija ir viso tai dar nesunaikinta urbanizacijos. Pajūrio regioninis parkas išsidėstęs tarp dviejų labiausiai turistų lankomų Lietuvos pajūrio miestų – Klaipėdos ir Palangos. Nuo Pajūrio RP lankytojų centro Klaipėdos miestą galima pasiekti visomis transporto priemonėmis vos už 10 km, o Palangos centrą -  už 20 km. Abu miestai turtingi tiek kultūros tiek gamtos vertybėmis, turi plačią pramogų, maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų pasiūlą.

Pajūrio regioniniame parke sukurta turizmui reikalinga informacinė sistema: prie visų lankomų objektų įrengti informaciniai stendai, lentelės, nuorodos. Lankytojų patogumui sukurta infrastruktūra: atokvėpio aikštelės, regyklos, pėsčiųjų ir dviračių takai. Tam, kad žmonės galėtų grožėtis pajūrio gamtos turtais, nutiesta dviračių trasa, jungianti parko lankomas vietas ir objektus. Riedant patogiais asfaltuotais keliukais, atsiveria įspūdingo grožio pajūrio pievos, smiltpievės, kopos ir unikalūs peizažai.

Pajūrio regioninio parko lankytojų centras gali pasigirti vidaus ekspozicija, kurioje pristatomas ne tik parko paveldas, bet ir siekiama priminti lankytojams, kaip derėtų ilsėtis nepadarant žalos aplinkai. Lankytojams siūlomi edukaciniai užsiėmimai, dokumentinių filmų peržiūros, rengiamos konferencijos. Siekiama, kad centras būtų kuo universalesnis, jis pritaikytas specialius poreikius turintiems turistams.

Pajūrio regioniniame parke esantis Olandų kepurės kraštovaizdžio draustinis apima 123 ha plotą. Čia saugomas Baltijos jūros skardis ir jo gamtinė aplinka. Prieš 12-15 tūkstančių metų Lietuvos pajūryje stūksojęs ledynas atsitraukdamas suformavo moreninį gūbrį. Aukščiausia jo viršūnė vadinama Olandų kepurės kalnu. Tai - 24 metrų virš jūros iškilusi parabolinė kopa. Olandų kepurės kalnas yra nuolat ardomas bangų mūšos ir į pajūrį leidžiasi 16-18 metrų aukščio nuožulnuma. Tokio aukšto skardingo jūros kranto Lietuvos pajūryje daugiau nėra. Regioninio parko lankytojų patogumui įrengti mediniai takai, kuriais lengvai galima pasiekti Olandų kepurės skardį. Šlaito viršuje įrengtos regyklos ir atokvėpio aikštelės leidžia grožėtis atsiveriančiu pajūrio kraštovaizdžiu.

II Pasaulinio karo gynybiniai įtvirtinimai-baterijos Kukuliškių kaime pastatyti II pasaulinio karo pradžioje. Fortai įrengti pagal tipinius karinius projektus. Fortus sudarė 9 gelžbetoniniai įrenginiai, sujungti požeminiais keliais. Išorėje įėjimai buvo užmontuoti ir pridengti spygliuotos tvoros užtvaromis, fortai apginkluoti pabūklais ir kulkosvaidžiais. Šiuo metu karinių įtvirtinimų kompleksą sudaro trys pastatai (įrenginiai), kurie įtraukti į respublikinį Nekilnojamojo kultūros paveldo registrą. Forte įrengta nedidelė ekspozicija, kuri supažindina su gynybinių įtvirtinimų istorija, eksponuojami II Pasaulinio karo laikmečio radiniai, pristatoma teminė nuotraukų paroda. Lankytojų pageidavimu, gidas veda teatralizuotas ekskursijas. Karinių įtvirtinimų kompleksas lengvai pasiekiamas pėsčiųjų taku.

Nuotraukų galerija

Projekto teikėjas:

Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras
Kvietinių g. 5, LT-96122 Gargždai
Tel./faks. (8 46) 473 416, El. paštas info@klaipedadistrict.lt

Tinklalapiai: www.klaipedadistrict.lt, www.pajuris.info

© 2011 Visos teisės saugomos