Patraukliausia Lietuvos turizmo traukos vietovė
 
lt en
 
BENDROJI INFORMACIJA
Kas yra EDEN?
Kaip dalyvauti
EDEN temos ir vietovės
EDEN tinklas
EDEN atstovai
Geros praktikos rinkinys
EDEN filmai
Naudingos nuorodos
Pritaikyta neįgaliesiems
EDEN LIETUVOJE
Projekto aprašymas
2017 m.
2015 m.
2013 m.
2011 m.
2010 m.
2009 m.
2008 m.
Susisiekite
 

Škilietų alko dauba - Aukštadvaris

Velnio duobė – įžymiausias ir labiausiai lankomas gamtos paminklas Aukštadvario regioniniame parke. Tai mitologinis – sakralinis kultūros paveldo objektas. Duobė taisyklingo piltuvo formos, 40 m gylio, durpių sluoksnis dugne sudaro 9,5 m. Plotis viršuje – apie 210 m, apačioje – 63 m.  Prie objekto ,,Velnio“ duobė įrengtas 50 m ilgio apžvalgos takas iš lentų.

Velnio duobė pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėta 1666 metais, kuomet bajoras J. Ruževičius žemės sklypą su duobe užrašė Aukštadvario domininkonų vienuolyno vienuoliams.

Pasak legendos,  senovėje, šioje vietoje buvo aukštas kalnas, ant kalno stovėjo bažnyčia. Kunigas esą neteisėtai palaiminęs santuoką jaunos merginos su anksčiau santuokos įžadus davusiu vyru, tuo metu bažnyčia prasmego. Dori žmonės ir dabar gali išgirsti varpų skambesį, sklindantį iš duobės dugno.

Kita legenda duobės kilmę taip pat sieja su bažnyčia ir velniais. Esą senas velnias nešė akmenį Aukštadvario bažnyčiai sudaužyti, bet pragydus gaidžiui velniui iš nagų akmuo išsprūdo ir nukrito šalia duobės, kur ir dabar teberiogso. Čia vidurnaktį pasirodydavę ir puotaudavę velniai, todėl nieks nedrįso pro duobę keliauti sutemus.                           

Neįgaliesiems prie Nikronių akmens, prie Vilkokšnio ežero Jankovicų kaime pritaikytos pavėsinės.

Aukštadvario regioniniame parke pritaikyta lankymui 43 gamtos ir kultūros objektai. Pėsčiomis ar dviračiais keliaujant  žiediniais pažintiniais maršrutais ,,Strėvos žiedas“, ,,Pro sakralinius šaltinius“, ,,Po Mergiškių kraštovaizdžio draustinį“, ,,Po Aukštadvario miestelį“  ir Spindžiaus miško ekologiniu ,,Žaliuoju taku“ galima aplankyti didesniąją dalį objektų ar kompleksų.  Verknės ir Strėvos upes, tarsi karolius suvėrusios daugiau nei 40 ežerų. Aukščiausios Dzūkų aukštumos - Gedanonių, Mergiškių ir Gelionių kalvos. Siūloma pažiūrėti Aukštadvario miestelio senąją dalį su Domininkonų vienuolyno kompleksu, Aukštadvario dvarą su parku ir gamtos paminklu poeto A. Mickevičiaus ąžuolu, Kartuvių kalną, Verknės senvagės šaltinį.

Neįgaliesiems įrengtas ir pritaikytas Aukštadvario regioninio parko lankytojų centras. Lankytojų centre teikiama informacija, gido paslaugos, platinami lankstinukai. Lankytojų centro vidaus ekspozicija informuoja lankytoją apie gamtos, kultūros paveldo vertybes, lankymui parengtus objektus, turistinius takus ir maršrutus.

Nuotraukų galerija

Projekto teikėjas:

Aukštadvario regioninio parko direkcija,
Dariaus ir Girėno g. 2, LT- 21253 Aukštadvaris, Trakų r.
Tel./ faks. (8- 528) 65246,
el. paštas aukstadvaris@arp.lt;

Tinklalapiai:  www.arp.lt; www.tmu.lt

© 2011 Visos teisės saugomos