Patraukliausia Lietuvos turizmo traukos vietovė
 
lt en
 
BENDROJI INFORMACIJA
Kas yra EDEN?
Kaip dalyvauti
EDEN temos ir vietovės
EDEN tinklas
EDEN atstovai
Geros praktikos rinkinys
EDEN filmai
Naudingos nuorodos
Pritaikyta neįgaliesiems
EDEN LIETUVOJE
Projekto aprašymas
2017 m.
2015 m.
2013 m.
2011 m.
2010 m.
2009 m.
2008 m.
Susisiekite
 

II vieta. Chaimo Frenkelio vila ir parkas - daugiafunkcinis kultūros ir turizmo objektas

Kiekvieno keliautojo dėmesio verta Chaimo Frenkelio vila – vienas iš lankomiausių „Aušros“ muziejaus padalinių. Ji – 2001 m. įrašyta į LR Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, 2003 m. Lietuvos Vyriausybės nutarimu paskelbta kultūros paminklu. Vila – moderno architektūros statinys, muziejinė erdvė, žavinti stilizuotomis Lietuvos provincijos dvarų ir tarpukario Šiaulių miesto ekspozicijomis, interjere išlikusia medžio apdaila, puošniais lipdiniais, įspūdingų freskų fragmentais. Turtingas dvaro kultūros ekspozicijas paįvairina ne tik ekskursijos su gidu ir audiogidu, bet ir edukacinis užsiėmimas „Dvaro istorijos. Mada ir gyvensena“, ištisus metus organizuojami koncertai, įvairūs renginiai, parodos, kino festivaliai. Viloje svetingai pasitinkami ir neįgalieji – turintiesiems judėjimo negalią pritaikytas pirmasis vilos aukštas, į kurį negalią turintys lankytojai gali patekti neįgaliesiems skirtu keltuvu. Taktilinė ekspozicija „Daiktai, kurie kalba“, įrengta 2012 m. cokoliniame Chaimo Frenkelio vilos aukšte ir pritaikyta neregiams ir silpnaregiams. Ekspozicijoje „Aušros“ muziejaus eksponatus ir jų kopijas, supažindinančius su Lietuvos istorijos ir kultūros fragmentais bei šiuolaikiniu menu, galima ne tik apžiūrėti, bet ir paliesti, o užsidėjus ausines pasiklausyti audiogido pasakojamų istorijų apie juos. 

Vila su terasa, parku ir puošniu fontanu – puiki vieta vasaros pramogoms. Kasmet čia vyksta tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis, Europos muziejų nakties renginiai, aktyviai lankomi kultūrinių renginių mėgėjų, šiauliečių bei svečių iš kaimyninių šalių.

Garsaus žydų kilmės pramonininko Chaimo Frenkelio 1908 m. statytoje viloje puoselėjama žydų kultūra. Čia vyksta edukacinis užsiėmimas „Košerinio maisto paslaptys“, supažindinama su košerinio maisto ypatumais ir ruošimo specifika, degustuojami tradiciniai žydų valgiai. Viloje veikia Chaimo Frenkelio vilos restoranas, kuriame – autentiškas XX a. pradžios interjeras, prabangus stalų serviravimas ir ypatingos kokybės šiuolaikinė Europos virtuvė aukšte http://www.facebook.com/frenkeliorestoranas. Restorane vienu metu galima aptarnauti iki 30 lankytojų. Lankytojų patogumui įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, skirta vieta autobusams ir neįgaliųjų trasportui

Chaimo Frenkelio viloje populiariausios ekspozicijos:

„Provincijos dvaras ir miestas XIX a. vid. – XX a. vid.“. Susideda iš dviejų dalių: antrame vilos aukšte – „Provincijos dvaras“, o pirmame – „Provincijos miestas“. Ekspozicijoje „Provincijos dvaras“ sukurta stilizuota dvaro aplinka, atspindinti dvarininkų buitį, kasdienybę, jų kultūrinius bei meninius poreikius. Pristatomos 8 galerinės ir interjerinės salės.

„Žydų paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“. Šiaulių istorija neįsivaizduojama be gausios ir įtakingos žydų bendruomenės. 1909 m. net 56,4 proc. Šiaulių gyventojų sudarė žydai. Ryškiausi Šiaulių žydų bendruomenės atstovai – fabrikantai, pirkliai ir labdariai Frenkeliai XX a. I p. darė didelę įtaką miesto ekonominei ir kultūrinei raidai, plačiai pasaulyje garsindami Šiaulių vardą. Lietuvos architektūros kontekste unikalūs jugendo (secesijos) stiliaus rūmai yra vertingiausias žydų kultūros paveldą reprezentuojantis objektas.

Muziejuje vedamos ekskursijos vaikams ir suaugusiems: teminė ekskursija „Chaimas Frenkelis ir Frenkelių paveldas Šiauliuose“ supažindinti su vienos iš žymiausių šiauliečių žydų Frenkelių šeimos paveldu ir gyvenamąja aplinka; apžvalginė ekskursija „Provincijos dvaras ir miestas XIX a. vid.–XX a. vid.“, kurios metu pristatomos stilizuotos erdvės, Vakarų Europos dailininkų paveikslų galerija, karalių portretų kolekcija, dvarininkų portretų galerija, Biblioteka, Geltonoji (Moters) ir Žalioji (Vyro) svetainės, Rytų meno galerija, Valgomasis, Šiaulių miesto pagrindinė gatvė, akcinės bendrovės „Dubysa“ vitrina, brolių Šapiro krautuvė, kino teatras „Kapitol“.

Viloje vykdomos ir įvairios edukacinės programos: „Prarasto miesto beieškant“ prie Šiaulių senamiesčio maketo, kurtis suteikia unikalią galimybę nusikelti šimtą metų atgal ir pasivaikščioti senojo miesto gatvėmis, užklysti į jaukius ir nepažįstamus kiemelius, pajusti to laikmečio Šiaulių dvasią; edukacinė programa „Košerinio maisto paslaptys“, supažindinanti su viena įdomiausių ir, ko gero, labiausiai mitais ir legendomis apipintų, Košerine žydų virtuve, jos ypatumais ir ruošimo specifika. Programos dalyviai vaišinami tradiciniais žydų valgiais: mėsa (jautienos ir perlinių kruopų troškinys Coln), žuvimi (žydiškai įdarytas karpis Gifilte fish), vištienos odelių užkandžiu (Eldzelech), žydiškais saldumynais (Imberlach ar Teigales). Edukacinės programos „Dvaro istorijos. Apsilankius dvare“, „Dvaro istorijos. Dvaro mada ir gyvensena“, „Provincijos dvaras“  siūlo lankytojams pasivaikščioti po stilizuotą dvarą ir sužinoti, kokia buvo dvarininkų kasdienybė, kuo jie domėjosi, koks buvo ponių ir ponų laisvalaikis, XVIII–XIX a. dvaro mada. Kino salėje „Kapitol“ įrengtoje pirmame Chaimo Frenkelio vilos aukšte galima pasižiūrėti 25 edukacinių filmų ciklą „Įdomioji Šiaulių istorija“ apie Šiaulių miesto praeitį.  

Nuotraukų galerija 

Projekto teikėjas:

      Šiaulių „Aušros“ muziejus
Vilniaus g. 74, Šiauliai,
Tel.: +370 41 52 43 90, faks.: +370 41 52 69 33, el. p. rastine@ausrosmuziejus.lt

      Tinklalapiai: www.ausrosmuziejus.lt; www.muziejai.lt       

© 2011 Visos teisės saugomos