Patraukliausia Lietuvos turizmo traukos vietovė
 
lt en
 
BENDROJI INFORMACIJA
Kas yra EDEN?
Kaip dalyvauti
EDEN temos ir vietovės
EDEN tinklas
EDEN atstovai
Geros praktikos rinkinys
EDEN filmai
Naudingos nuorodos
Pritaikyta neįgaliesiems
EDEN LIETUVOJE
Projekto aprašymas
2017 m.
2015 m.
2013 m.
2011 m.
2010 m.
2009 m.
2008 m.
Susisiekite
 

I vieta. „Plateliai – nematerialaus paveldo puoselėjimas“

 Projekto „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2008. Nematerialus kultūrinis paveldas“ (Telšių apskritis).

Žemaitijos nacionalinis parkas pristatė tradicinę etnografinę šventę Užgavėnes ir senuosius amatus - medinių kaukių drožybą.
Žemaitijos nacionalinio parko turistinis patrauklumas - tai nuostabaus grožio gamta, tradicinės šventės, muziejų ir ekspozicijų lankymas, gamtos ir pažintinių takų lankymas, nakvynė gamtoje ir neįprastoje kaimo aplinkoje, nacionalinė (žemaitiška) virtuvė, šviežių ir ekologiškai švarių produktų vartojimas, neįprastas susisiekimas (pėsčiomis, dviračiais, valtimis, baidarėmis, žirgais ir pan.), sportinės ir laisvalaikio pramogos (stovyklavimas, vandens pramogos ir pan.), žvejyba, grybavimas, uogavimas, vaistažolių rinkimas bei su šiomis veiklomis susijusios paslaugos.
Užgavėnės – tradicinė kalendorinė šventė, kurioje gausu apeigų, žaidimų, persirengėlių vaikštynių, tikrai yra pagrindinis traukos veiksnys Žemaitijos nacionaliniame parke ne sezono metu.
Žemaičių Užgavėnės neįsivaizduojamos be persirengėlių ir jų keliamo šurmulio. Platelių apylinkėse persirengėlių kompanijos, buvo populiarios nuo senovės. Pokaryje Užgavėnių tradicija priblėso, o buvo atgaivinta 7-to dešimtmečio II-oje pusėje. Tiesa, tuomet plateliškiai šventė ne Užgavėnes, o Žiemos palydų šventę. Šventė vykdavo ir miestelio centre, ir prie Platelių ežero. Žmonės persirengdavo velniais ir raganomis, daktarais, vaidindavo “veselę” (visi plateliškiai prisimena puikią "sutuoktinių" porą – S.Puidoką ir J.Jašmontą). Šventė neapsieidavo be Lašininio ir Kanapinio. Tautodailininko V.Jaugėlos padaryta iš Dovainių kaimo atvažiuodavo į Platelius „Morė“. Platelių Užgavėnės buvo populiarios: persirengėlių pulkai sugužėdavo ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir iš Plungės, Kretingos, studentai iš Vilniaus. Iš Kretingos būrį “velnių” buvo atvežęs garsus medžio drožėjas Anicetas Puškorius. 
Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblis ,,Platelee” jau ne pirmus metus riktuoja Užgavėnes Plateliuose, pristato savo krašto Užgavėnių dainas, papročius, burtus. Persirengėlių vaikštynės po kaimus, „Morės“ deginimas, ubagų balius Platelių dvaro jaujoje ir kt. linksmybės taip pat ansamblio dalyvių dainų lydimi Užgavėnių akcentai.
Užgavėnių šventė minima laikantis senųjų papročių ir švenčiama dvi dienas. Nuo senovės, gerokai prieš Užgavėnes, kaimo vyrai prisidarydavo įvairiausių ličynų (kaukių). Kaukės - tai apsigynimo ir vaisingumo žadinimo ritualų liekanos. Ilgos žiemos sunkumai turėjo išnykti kartu su ateinančio pavasario viltimi. Įdomiausia yra tai, kad Žemaitijos krašte yra bent dešimt meistrų, kurie iš medžio drožia Užgavėnių kaukes ir siūlo jų įsigyti visus metus. Plateliuose kasmet rengiamas Užgavėnių kaukių konkursas-paroda, kuriame dalyvauja per 30 drožėjų iš visos Lietuvos. Jau sukaupta ir nuolatinė 200 Užgavėnių kaukių ekspozicija, kurią ketinama eksponuoti dvaro arklidėse visus metus. 
Žemaitijos medžio meistrai tęsia senąsias tradicijas. Žemaitijos nacionaliniame parke gyvenantys ir kuriantys menininkai Regina ir Justinas Jonušai, Antanas Vaškys, Gediminas ir Leonardas Černiauskai, Kazys Striaupa ir Vytas Jaugėla, pasikliaudami savo vidine intuicija ir talentu, kasmet sukuria Užgavėnių kaukių kolekcijas, kurių pavieniai egzemplioriai patenka į Užgavėnių kaukių ekspoziciją, kiti grįžta į savas privačias tautodailės ekspozicijas ar patenka į liaudies meno kūrinių kolekcionierių rankas. 
Liaudies architektūros išsaugojimas ir jos objektų panaudojimas kaimo turizmui vystyti, tradicinių amatų ir verslų gaivinimas, tradicijų ir papročių puoselėjimas – išskirtiniai regiono savitumo bruožai. 
Plateliai patrauklūs ir kasmet rengiama jachtų regata, ir nardymu, kariniu paveldu, jachtų prieplauka su 3-4 žvaigždučių apgyvendinimo paslaugas teiksiančiu viešbučiu.

Nugalėtojas taip pat skelbiamas Europos Komisijos interneto tinklapyje -http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/tourism/eden/themes-destinations/countries/lithuania/plateliai/index_en.htm

Projekto rengėjai: 
Plungės rajono savivaldybė 
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija 
www.zemaitijosnp.lt

© 2011 Visos teisės saugomos