Patraukliausia Lietuvos turizmo traukos vietovė
 
lt en
 
BENDROJI INFORMACIJA
Kas yra EDEN?
Kaip dalyvauti
EDEN temos ir vietovės
EDEN tinklas
EDEN atstovai
Geros praktikos rinkinys
EDEN filmai
Naudingos nuorodos
Pritaikyta neįgaliesiems
EDEN LIETUVOJE
Projekto aprašymas
2017 m.
2015 m.
2013 m.
2011 m.
2010 m.
2009 m.
2008 m.
Susisiekite
 

Išskirtinis objektas. Čepkeliai - unikali laukinės gamtos sala


Čepkelių rezervatas – tai didžiausia natūralios gamtos teritorija Lietuvoje, savita augalijos mozaika, kurtinių, gervių, tetervinų ir kitų retų gyvūnų, augalų bei grybų rūšių buveinės, netrikdomos žmogaus veiklos. 2011 m. Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas kartu su Dzūkijos nacionaliniu parku tapo vieninteliu Lietuvoje PAN parku – saugoma teritorija, kurioje natūralios gamtos išsaugojimas derinamas su gamtiniu turizmu. Galimybė pajusti Čepkelių aukštapelkės didybę, įsiklausyti į jos tylą – išties ypatinga ir įsimenanti ilgam patirtis.

Čepkeliuose plyti didžiulis pelkynas, kurio amžius siekia daugiau nei 10 tūkst. metų. Rytų ir vakarų kryptimis jis tęsiasi 12 km, šiaurės ir pietų – 7 km. Norint jį visą apeiti, tektų pelkės pakraščiu žingsniuoti 83 km. Pelkėje įsiterpę tankūs gailiniai pušynai ir plynės, salos ir ežerėliai, pelkėtas Katros upės slėnis, užmirkę juodalksnynai ir beržynai. Dėl aplinkos įvairovės čia tinkamą kampelį gyventi randa daug gyvūnijos ir augalijos rūšių. Rezervato teritorijoje priskaičiuojama 186 paukščių rūšys, 2540 bestuburių rūšių, gyvena 41 rūšis žinduolių.

Lankytojams Čepkelių rezervate įrengtas 1,5 km ilgio mokomasis takas, kurio dalis pritaikyta specialių poreikių turintiems lankytojams. Iki Čepkelių mokomojo tako galima vykti pėsčiomis arba automobiliu. Šiame take suteikta galimybė nors akies krašteliu žvilgtelėti į vieną vertingiausių mūsų krašto objektų – Čepkelių raistą, pamatyti pušynais apaugusias kopas, susipažinti su pelkės ir miško augmenija. Čia iš apžvalgos bokšto atsiveria didžiuliai miškingomis salomis iškaišyti padūmavusios pelkės plotai. Su ypatinga Čepkelių pelkės biologine įvairove galima susipažinti ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato muziejuje, kuriame įrengta išties įdomi ekspozicija. Be galo įdomi šio dzūkų krašto etnokultūra pristatoma etnografijos muziejuje Marcinkonyse. Rezervate pažintiniais tikslais galima lankytis tik lydint direkcijos darbuotojui arba leidimą turinčiam gamtos gidui.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centruose, esančiuose Marcinkonyse ir Merkinėje (pritaikyta specialius poreikius turintiems turistams), lankytojai gauna išsamią informaciją apie lankytinas vietas, gali pasinaudoti ekskursijų vadovų paslaugomis, pasižiūrėti videofilmų apie Lietuvos ir pasaulio saugomas teritorijas, įsigyti parko žemėlapį su pažymėtomis įdomiausiomis vietomis, lankstukus su pėsčiųjų, dviratininkų ir vandens turistų maršrutais, kitus juos dominančius informacinius leidinius lietuvių ir užsienio kalbomis.

Turistai, lankydami Čepkelių valstybinį gamtinį rezervatą, taip pat gali aplankyti čia pat esančią Dzūkijos nacionalinio parko etnografinę sodybą, kaimo turizmo sodybas, kuriose galima ne tik paragauti sertifikuoto kulinarinio paveldo gaminių, bet ir pamatyti kaip jie gaminami, pasimokyti senųjų amatų, pavakaroti su etnografiniu ansambliu, aplankyti etnografinį gatvinį Zervynų kaimą.

 Nuotraukų galerija

Projekto teikėjas

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Vilniaus g. 3, LT-65334, Merkinės mstl., Varėnos r. sav.
Tel./faks. 8 310 44 641, el. p. dzukijanp@is.lt,
Tinklalapiai: www.cepkeliai-dzukija.lt; www.panparks.org/visit/our-parks/cepkeliai-dzukija-national-park; www.vstt.lt

© 2011 Visos teisės saugomos